Jak zaoszczędzić na zakupie pakietu OC + AC?

Co najmniej kilkaset złotych wydajemy na ubezpieczenia samochodu. Raz w roku – ale i tak zakup OC można nazwać najbardziej znienawidzonym wydatkiem kierowcy. I choć niektóre towarzystwa oferują zniżki za wykupienie w jednej firmie pakietu OC i AC, to trudno jest na własną rękę znaleźć zestaw złożony z taniego OC i sensownego Autocasco. Z pomocą przychodzi porównywarka ubezpieczeń, która szybko i czytelnie pokazuje dostępne pakiety razem ze składkami.

Bardzo dobrym przykładem może być porównywarka ubezpieczeń OC/AC izi.pl, gdzie można kupić ubezpieczenie samochodu przez internet.

Jak zaoszczędzić na ubezpieczeniu?

Na wysokość składki OC i Autocasco mają wpływ różne czynniki. Dzięki ich znajomości możesz świadomie obniżyć wysokość składki.

Kluczowa jest bezszkodowa jazda – liczba kolizji i wypadków spowodowanych w ostatnich latach ubezpieczenia wpływa negatywnie na cenę OC u kolejnej firmy. Kierowcy lekceważący znaki drogowe i przepisy to mało opłacalny klient, co rusz bowiem będzie wymagać wypłaty odszkodowań. Żeby jego ubezpieczenie się opłacało, składka OC musi być wysoka.

Można ją obniżyć dołączeniem współwłaściciela do samochodu, zwłaszcza takiego, który ma wysokie zniżki. Potencjalny współwłaściciel powinien lubić ryzyko. Dlaczego? Jeśli druga osoba spowoduje szkodę, nienaganny do tej pory współwłaściciel straci swoje rabaty, chyba że ma ochronę zniżek. Znalezienie współwłaściciela auta ma znaczenie zwłaszcza dla młodego kierowcy, który:

 • ma mniej niż 24-26 lat,
 • ma krótko prawo jazdy - im mniej czasu upłynęło od jego wydania, tym gorzej dla kierowcy,
 • nie jest współwłaścicielem żadnego pojazdu - nawet przyczepki czy skutera,
 • mieszka w miejscowości, która statystycznie wypada źle pod względem kolizji i wypadków,
 • ma sportowy samochód lub auto o dużej pojemności silnika, co dla firmy ubezpieczeniowej jest jednoznaczne z ryzykiem rozwijania dużych prędkości.

Pakiet OC i AC – główne zalety

Decydując się na wykupienie pakietu, zyskujesz nie tylko zniżkę na składce ubezpieczeniowej. Pakiet OC i AC to również oszczędność czasu.

 • Zawarcie umowy jest jednorazowe,
 • ubezpieczony otrzymuje komplet dokumentów na e-mail,
 • kierowca dostaje rabat za zakup ubezpieczenia OC przez Internet (najczęściej od 5 do 15%),
 • wycieczki po placówkach firm ubezpieczeniowych są zbędne, podobnie jak strata czasu na korki i kolejki.

Jak wybrać najkorzystniejszy pakiet AC i OC?

Porównanie OC i AC w jednej firmie ubezpieczeniowej

Analiza ofert ubezpieczeniowych jednej firmy to najmniej korzystne rozwiązanie przez zawężony wybór. O ile firma dysponuje kilkoma wariantami, to różnice między nimi są na tyle subtelne, że mało znaczące w porównaniu do wachlarza konkurencyjnych ofert na rynku.

Porównanie OC i AC w multiagencji ubezpieczeniowej

Nieco szerszy wybór da Ci multiagencja. Takie placówki oferują ubezpieczenia co najmniej kilku firm ubezpieczeniowych. Klient otrzymuje więc szerszy pogląd na ofertę i ma szansę na zaoszczędzenie większej kwoty.

Porównanie OC i AC w porównywarce ubezpieczeń online

Darmowa porównywarka oc ac mubi daje dostęp do ofert kilkunastu ubezpieczycieli w jednym miejscu. Dzięki niej możesz znaleźć najkorzystniejszy pakiet OC i AC, który jest obecnie dostępne na rynku.

Znajdź najlepszy pakiet OC + AC w porównywarce ubezpieczeń

W poradniku o darmowym kalkulatorze ubezpieczeń online znajdziesz instrukcję korzystania z porównywarki ubezpieczeń. Otrzymasz listę danych do przygotowania przed wypełnianiem formularza  i dowiesz się, które informacje podwyższają cenę OC i Autocasco.

O ile wybierając OC, zwracasz uwagę wyłącznie na cenę, o tyle przed zakupem Autocasco sprawdź jego zakres. W przeciwnym wypadku może się okazać, że płacisz kilkaset złotych za ubezpieczenie AC, które ma węższą ochronę od oferty tańszej o 300 zł.

Jak porównać oferty z porównywarki ubezpieczeń?

 • Według cen. Wówczas okaże się, czy kwoty za droższe ubezpieczenia są adekwatne do zakresu ochrony. Od razu wyeliminujesz te totalnie poza Twoim budżetem i podejrzanie tanie, które mają więcej wyłączeń odpowiedzialności w warunkach Autocasco niż sytuacji objętych ochroną.
 • Według zakresu Autocasco. Wówczas sprawdzisz, jakie AC ma zbyt wąski zakres i odrzucisz z góry oferty, które są tanie, ale w praktyce okazałyby się nieprzydatne.

Zniżki ubezpieczenia OC – zobacz, jak obniżyć koszt OC

Czy w przeszłości zdarzyło Ci się przepłacić za swoje OC? A może będziesz kupował je po raz pierwszy? Zastanawiasz się, w jaki sposób możesz na nim zaoszczędzić mimo znacznego wzrostu cen? Interesują Cię sposoby, dzięki którym masz szansę na zniżki ubezpieczenia OC? Jeśli tak – dobrze trafiłeś. Prawda jest taka, że wcale nie musisz przepłacać. Przeczytaj o popularnych sposobach na obniżenie OC i nie wydawaj więcej niż to konieczne!

Kup OC przez Internet

O tym rozwiązaniu szerzej pisaliśmy już w poradniku Oblicz swoje OC przez Internet – kup ubezpieczenie z domu. Podstawową zaletą jest niższy koszt ubezpieczenia OC. Dlaczego? Ponieważ omijasz pośredników, kupując bezpośrednio u ubezpieczyciela.

Nawet jeśli od lat kupujesz ubezpieczenie w tym samym TU, warto zastanowić się nad jego zmianą. OC zawsze działa tak samo, niezależnie od ubezpieczyciela, od którego je nabywasz. Za to rozstrzał cenowy może być naprawdę duży…

Kolejną zaletą kupowania OC przez Internet jest dostęp do informacji. Tabela OC na dany rok, porównywarka ubezpieczycieli, rankingi OC – wszystkie one dostępne są w sieci. I z pewnością pomogą Ci dokonać trafnego wyboru.

OC na raty? Unikaj tego rozwiązania

Owszem, taka możliwość istnieje, tyle że koszt ubezpieczenia OC będzie wówczas wyższy. A ponieważ jest to ubezpieczenie obowiązkowe, kolejną ratę i tak będziesz musiał zapłacić. Lepiej zrób to od razu – będziesz mieć spokój, a przy okazji wyjdzie taniej.

Skorzystaj ze zniżek współwłaściciela auta

Dokładnie tak! Jeśli współwłaścicielem Twojego auta jest ktoś, kto korzysta ze zniżek, Ty również zapłacisz mniej. Pamiętaj, że może być to dowolna osoba, ale oczywiście lepiej, by była zaufana.

Jeśli jesteście małżeństwem, które pozostaje we wspólnocie majątkowej, możecie nawzajem korzystać z przysługujących Wam zniżek OC.

Zniżki na OC dzięki innym ubezpieczeniom?

W wielu przypadkach liczyć możesz na zniżki ubezpieczenia OC, jeśli zdecydujesz się na jego zakup wraz z ubezpieczeniami AC i/lub NW. Takie rozwiązanie oferuje spora część towarzystw ubezpieczeniowych.

Wpływ parametrów auta na cenę OC

Duży wpływ na cenę ubezpieczenia OC ma pojemność silnika auta, a po części również jego moc. Jeśli nie jest to dla Ciebie aż tak istotne, warto więc postawić na samochody, których silniki mają mniejszą pojemność. Wówczas za OC zapłacisz mniej. 

Część ubezpieczycieli oferuje dodatkowe zniżki OC dla osób, które ubezpieczają u nich więcej niż jeden samochód.

Bezszkodowa jazda się opłaca

Ostrożne prowadzenie auta to przede wszystkim większe bezpieczeństwo, a za bezszkodową jazdę możesz uzyskać nawet do 60% zniżki na ubezpieczenie OC. Z kolei każda zawiniona szkoda to wyższe składki w przyszłości.

Jeśli kolizja lub wypadek miały miejsce z Twojej winy, ubezpieczyciel może podnieść Twoją składkę nawet kilkukrotnie. W takim przypadku poszukaj tańszego OC w innych towarzystwach ubezpieczeniowych – konkurencja na rynku jest naprawdę duża, podobnie jak zróżnicowanie cenowe.

Zniżki OC a miejsce zameldowania

Średnia cena OC we wrześniu 2018 roku to około 930 zł, jednak samo zróżnicowanie cen w zależności od miejsca zameldowania jest naprawdę duże. Jeśli mieszkasz w Warszawie, we Wrocławiu czy w Gdańsku, za OC zapłacisz więcej niż osoby z Olsztyna, Łodzi czy Kielc. 

Inne sposoby na obniżenie kosztu OC

Czy wiesz, że niektóre firmy ubezpieczeniowe – jak AXA – prowadzą programy promocyjne takie jak rozdawanie zniżek znajomym? Podczas wyliczania składki wystarczy powołać się numer polisy znajomego ubezpieczonego w danej firmie, aby otrzymać zniżkę. Istnieją jeszcze inne mniej popularne metody na obniżenie ceny OC.

Negocjacje z firmą ubezpieczeniową

Jeśli nie zamierzasz zmieniać swojego TU, spróbuj negocjować cenę OC – zwykle nie jest ona sztywna, nawet jeśli Twój agent ubezpieczeniowy tak twierdzi.

 

Promocje na OC dla stałych klientów

Nierzadko samo przedłużenie ubezpieczenia w danym TU oznacza zniżki OC. Tuż przed końcem umowy OC zapytaj, jakie korzyści zyskasz, jeżeli po raz kolejny wykupisz OC w danej firmie. W rozmowie możesz nawiązać do konkurencyjnych ofert.

 

Zniżki na OC a wykonywany zawód

Sprawdź, czy nie przysługuje Ci zniżka na OC wynikająca z racji wykonywanego zawodu. Firmy ubezpieczeniowe mają swoje statystyki, z których wynika, które grupy zawodowe powodują najmniej wypadków.

 

Sprzedaj stare, weź zniżkę na nowe

Jeśli sprzedajesz stare auto i kupujesz nowe z salonu, zapytaj dotychczasowego ubezpieczyciela o zniżkę na OC. Szukając najlepszego dla siebie ubezpieczenia, nie wahaj się użyć dostępnych w Internecie porównywarek. Koszt OC może być niski – skorzystaj z powyższych rad i znajdź naprawdę atrakcyjną ofertę.

 

Podsumowanie

 • Tańsze OC najłatwiej znaleźć w sieci, np. korzystając z porównywarki ubezpieczeń.
 • Kupując OC, opłać je od razu w całości – wyjdzie taniej niż w ratach.
 • Niższe OC zapłacisz, korzystając ze zniżek współwłaściciela auta.
 • Kupuj tańsze OC w pakiecie z innymi ubezpieczeniami komunikacyjnymi.
 • Pamiętaj, że na wysokość OC wpływ mają pojemność i moc silnika.
 • Za bezszkodową jazdę możesz mieć OC tańsze nawet o 60%.
 • Kwota OC uzależniona jest od miejsca, w którym jesteś zameldowany.