Odmowa odszkodowania z OC sprawcy

Firma ubezpieczeniowa odmówiła odszkodowania z OC sprawcy? Dowiedz się, jak napisać odwołanie od decyzji TU

  • 23 listopada 2018

Wypadek lub uszkodzenie pojazdu to dość nieprzyjemne wydarzenia w życiu każdego kierowcy. Kiedy dochodzi do nich z winy kierującego innym pojazdem, przysługuje ci prawo do odszkodowania z OC sprawcy. Może cię tu jednak czekać kolejna przykra niespodzianka – zdarza się, że ubezpieczyciel sprawcy odmawia wypłaty odszkodowania. Kiedy może dojść do takiej sytuacji? Co wtedy zrobić? Jak napisać odwołanie do firmy ubezpieczeniowej?

Odmowa odszkodowania z OC

W teorii sprawa wydaje się łatwa: doszło do wypadku lub stłuczki, strony spisały oświadczenia, ustalono winnego i z jego OC dojdzie do likwidacji szkody. Okazuje się jednak, że czasem wcale do wypłaty odszkodowanie nie dochodzi. Najczęściej odmowa wypłaty odszkodowania z OC sprawcy występuje, gdy są wątpliwości, co do tego, kto jest winny zdarzeniu.

Sprawca wypadku może zmienić nagle zdanie i nie potwierdzić wersji, która została spisana na miejscu zdarzenia. W takiej sytuacji TU uważa, że sprawa jest złożona i odwleka wypłatę odszkodowania lub w ogóle jej odmawia. Aby tego uniknąć, najlepiej zawsze zawołać policję do wypadku, bo notatka policyjna jest niepodważalnym dowodem.

Zaniżone odszkodowanie OC

Zdarza się, że TU co prawda chce wypłacić odszkodowanie, ale zaniża jego wartość. Sugeruje, że wgniecenia, otarcia lub inne uszkodzenia nie powstały na skutek danego zdarzenia, ale na przykład wcześniej.

Ubezpieczyciel może również zaniżyć wartość samochodu. Najczęściej dochodzi do tego przy szkodzie całkowitej, czyli przekraczającej 70% powierzchni auta. Pojazdu nie opłaca się wtedy naprawiać, bo koszty naprawy przekroczyłyby jego wartość, albo szkody są tak rozlegle, że naprawa nie jest możliwa.

W tej sytuacji TU wycenia samochód wedle wartości sprzed wypadku i pomniejsza tę sumę o wartość wraku. Wycena TU może się okazać zaniżona, zwłaszcza w opinii właściciela pojazdu.

Odwołanie do firmy ubezpieczeniowej

Nie musisz zgodzić się z wyceną TU ani przystać na odmowę odszkodowania z OC. Przysługuje Ci prawo do napisania odwołania do firmy ubezpieczeniowej.

W takim piśmie dokładnie opisz zaistniałą sytuację i dołącz do niego ewentualne posiadane dowody na poparcie swoich racji (spisane oświadczenie z miejsca zdarzenia czy opinię niezależnego rzeczoznawcy).

Pamiętaj, że to odwołanie kierujesz do TU sprawcy wypadku. Nie musi to zatem być ten sam ubezpieczyciel, z którym masz polisę. Może się okazać, że TU jest mało skłonne do dialogu.

Kiedy napisać odwołanie do firmy ubezpieczeniowej?

Ubezpieczyciel może określić termin na składanie odwołania, ale nie jest on wiążący. W świetle prawa masz 3 lata na złożenie reklamacji, bo po tym czasie roszczenia ulegają przedawnieniu.

Najlepiej oczywiście składać odwołanie do TU jak najszybciej, by nie przedłużać wyjaśnienia sytuacji. Ubezpieczyciel ma 30 dni na odpowiedź, choć w bardziej skomplikowanych przypadkach może przedłużyć ten okres do 60 dni. Jeśli w tym czasie nie otrzymasz decyzji, to uznaje się, że jest ona przychylna i Twoje roszczenia będą spełnione.

Jak powołać niezależnego rzeczoznawcę?

Jeśli doszło do zaniżenia odszkodowania OC w wyniku oceny rzeczoznawcy z TU, zawsze masz opcję powołanie niezależnego eksperta. Możesz poszukać takich rzeczoznawców w bazie Stowarzyszenia Rzeczoznawców Samochodowych lub Polskiego Związku Motorowego. Wycena niezależnego eksperta może być dowodem dołączonym do odwołania lub włączonym do procesu cywilnego, jeśli będzie musiało do niego dojść.

Co zrobić, gdy TU odrzuci odwołanie?

Odrzucenie twojego odwołania nie musi być końcem walki o wypłatę odszkodowania z OC sprawcy. Zostaje ci jeszcze droga sądowa.

Pozew składa się w sądzie cywilnym, właściwym dla miejsca zamieszkania ubezpieczonego. Do złożenia pozwu konieczne jest posiadanie wyraźnego oświadczenia TU o tym, dlaczego odmawia on wypłaty odszkodowania.

Oświadczenie musi być na piśmie. W przypadku, gdy odmowa wynika z niewypłacalności TU, to można dochodzić roszczeń u Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Podsumowanie

  • Odmowa wypłaty odszkodowania z OC sprawcy zdarza się często, gdy sprawca zmienia zeznania.
  • Aby uniknąć problemów, warto zawsze zawołać na miejsce zdarzenia policję.
  • TU może zaniżać odszkodowanie – szczególnie, gdy dochodzi do szkody całkowitej.
  • Przysługuje Ci prawo powołania niezależnego rzeczoznawcy, który wyceni auto i szkodę.
  • Masz prawo do złożenia odwołania do firmy ubezpieczeniowej.
  • Roszczenia przedawniają się po 3 latach.
  • TU ma 30 dni lub 60 dni w trudniejszych przypadkach na odpowiedź na odwołanie.
  • W razie nieprzychylnej decyzji zostaje Ci droga sądowa.

Podobne wpisy

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *