Odszkodowanie z OC sprawcy - jak je uzyskać?

Odszkodowanie z OC sprawcy – jak zgłosić szkodę? Kiedy należą Ci się pieniądze, a kiedy samochód zastępczy?

 • 14 listopada 2018

Gdy dojdzie do wypadku, kolizji czy stłuczki nie z Twojej winy, to jesteś – teoretycznie – w lepszej sytuacji. Należy ci się odszkodowanie z OC sprawcy. Jednak aby uzyskać odszkodowanie, trzeba dopełnić kilku formalności. Warto wiedzieć, jak prawidłowo żądać odszkodowania z OC sprawcy. Czy wiesz, kiedy należy Ci się auto zastępcze? Dowiedz się, jak bez utarczek z firmą ubezpieczeniową uzyskać pieniądze i jak wnioskować o tymczasowy samochód.

Jak zgłosić szkodę z OC sprawcy?

Jeśli doszło do kolizji z winy innego kierowcy, w większości przypadków zgłaszasz szkodę u ubezpieczyciela sprawcy. Wyjątkiem jest opcja BLS – Bezpośrednia Likwidacja Szkody, dzięki której formalności załatwiasz ze swoim ubezpieczycielem. Aby zgłosić szkodę, musisz podać szereg danych takich jak:

 • dane personalne sprawcy: imię, nazwisko, PESEL,
 • numer polisy OC sprawcy,
 • numery rejestracyjne oraz marki aut biorących udział w zdarzeniu
 • data i okoliczności zdarzenia.
 • dane jednostki policji, jeśli była wzywana do zdarzenia.

Sprawdź, jak wygląda sprawa od strony sprawcy, a nie poszkodowanego: Likwidacja szkody z OC – przewodnik dla sprawców kolizji i wypadków.

BLS - Bezpośrednia Likwidacja Szkody

Od kilku lat niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe oferują wygodniejszy sposób uzyskania odszkodowania z ubezpieczenia OC sprawcy. Zamiast zgłaszać się do TU sprawcy, możesz zgłosić się do swojego ubezpieczyciela. To on zrobi wypłatę odszkodowania z OC, a następnie rozliczy się z TU sprawcy bez udziału poszkodowanego.

Rzeczoznawca i warianty rozliczenia szkody

Kolejnym krokiem po zgłoszeniu szkody, jest spotkanie z rzeczoznawcą, który dokona oględzin pojazdu. Rzeczoznawca wyceni szkodę i sporządzi dokumentację fotograficzną uszkodzeń. Na tej podstawie TU uzna, w jakiej wysokości należy się odszkodowanie lub jak duża jest skala zniszczeń auta i jakie naprawy są wymagane. Dalsze kroki zależą od wariantu likwidacji szkody.

Wariant kosztorysowy

W tym wariancie TU na podstawie opinii rzeczoznawcy wycenia szkody i wypłaca Ci odszkodowanie. Samodzielnie dokonujesz naprawy w wybranym przez siebie zakładzie.

Wariant bezgotówkowy

W takim wariancie to TU wybiera warsztat, który zajmuje się naprawą pojazdu. Nie otrzymujesz gotówki, ale dostaniesz naprawione auto.

Uproszczona likwidacja szkody

Ze względu na sporą liczbę zgłoszeń niektóre TU wprowadziły uproszczony system likwidacji szkody, który ułatwia życie i poszkodowanym i ubezpieczycielem. Dzięki uproszczonej ścieżce TU szybciej wypłacają odszkodowania z OC sprawcy, a poszkodowani mają mniej papierkowej roboty i sprawniej dostają pieniądze.

 • W uproszczonej ścieżce likwidacji szkody nie ma konieczności spotkania z rzeczoznawcą.
 • Poszkodowana osoba robi zdjęcia szkody i wysyła je firmie ubezpieczeniowej.
 • Liczba dokumentów do wypełnienia jest ograniczona.
 • TU wypłaca odszkodowanie z OC po kilku dniach.

Termin uzyskania odszkodowania z OC sprawcy

Jeżeli uproszczona likwidacja szkody jest niedostępna, a masz wariant kosztorysowy, to na pieniądze poczekasz do 30 dni od zgłoszenia szkody. W niektórych trudnych sytuacjach termin może ulec wydłużeniu do 90 dni.

Kiedy firma ubezpieczeniowa powinna przyznać auto zastępcze z OC sprawcy?

Jeśli w wyniku wypadku Twoje auto uległo całkowitemu uszkodzeniu i nie nadaje się do użytkowania, możesz zgłosić konieczność pokrycia wynajmu samochodu zastępczego z OC sprawy. Szczególnie dotyczy to sytuacji, gdy auto jest Ci niezbędne do pracy lub wykonywania codziennych obowiązków, jak odwożenie dzieci do odległego od domu przedszkola. W tej sytuacji TU sprawcy musi pokryć koszty wynajmu auta zastępczego.

Kiedy zastępcze auto z OC sprawcy nie przysługuje poszkodowanej osobie?

Firma ubezpieczeniowa może odmówić pokrycia kosztów auta zastępczego z OC sprawcy. Otrzymasz negatywną odpowiedź, jeśli auto nie jest Ci niezbędne do życia i możesz wykorzystywać komunikację miejską. Także wtedy, jeśli masz drugie auto, które jest sprawne. Ubezpieczyciel może też udowodnić, że wykorzystywałeś samochód do tej pory jedynie okazjonalnie i nie odczujesz jego braku.

Podsumowanie

 • Osoba poszkodowana zwykle zgłasza szkodę w firmie ubezpieczeniowej sprawcy.
 • Niektóre firmy oferują BLS - Bezpośrednią Likwidację Szkody.
 • Korzystając z BLS, szkodę zgłaszasz swojemu ubezpieczycielowi.
 • Po zgłoszeniu szkody rzeczoznawca wysłany przez firmę ubezpieczeniową ogląda uszkodzony pojazd i spisuje raport.
 • Szkodę możesz zlikwidować na dwa sposoby - w wariancie bezgotówkowym i kosztorysowym.
 • Jeśli nastąpiła szkoda całkowita lub auto będzie naprawiane np. kilka dni, a jest Ci niezbędne do życia, możesz wnioskować w firmie ubezpieczeniowej sprawcy o sfinansowanie auta zastępczego.

Podobne wpisy

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *