Ubezpieczenie assistance - zobacz, kiedy przydaje się jako ostatnia deska ratunku dla kierowcy

2,5 miliona Polaków skorzystało z dobrowolnego ubezpieczenia assistance w 2017 – według badań Mondial Assistance. Liczba ta wzrosła ponad 2-krotnie w ciągu kilku lat. Oprócz ubezpieczenia assistance medycznego to właśnie wersja dla kierowców cieszy się w naszym kraju największą i wciąż rosnącą popularnością. Kiedy dostaniesz odszkodowanie z assistance? W jakich sytuacjach wysłannik ubezpieczyciela przywiezie Ci paliwo, dostarczy kluczyki, zorganizuje zastępczego kierowcę, a nawet… udekoruje samochód na ślub? Sprawdź, czy opłaca Ci się kupować ubezpieczenie assistance!

Co to jest ubezpieczenie assistance?

Ubezpieczenie assistance wymyślono, aby każdy Polak miał szansę być mądrym przed szkodą, a nie po niej… To oczywiście żart, jednak ma wiele wspólnego z rzeczywistością. Na drodze bynajmniej nie jest trudno o sytuacje, które w ciągu kilkunastu sekund ze sprawnego samochodu prosto od dealera potrafią zrobić wrak, a jego pasażerów zabrać z tego świata.

I wcale nie chodzi tu wyłącznie o dalekie podróże. Zarówno śmiertelne wypadki, jak i  awarie auta, problemy z jego otwarciem, rozbita szyba przez wandala i podobne mogą zdarzyć się zarówno na chodniku przy Twoim domu, jak i podczas rodzinnego wyjazdu za granicę.

Celem dobrowolnego ubezpieczenia Assistance jest zapewnienie ubezpieczonemu pomocy w zakresie:

 • technicznym,
 • medycznym,
 • informacyjnym,
 • prawnym.

Ubezpieczenie assistance w wersji mini, midi czy maxi?

Poleganie na ubezpieczeniu, które działa wyłącznie w przypadku kolizji i wypadków, bywa zgubne. Fakt – te zdarzenia unieruchamiają auto oraz powodują straty materialne i zdrowotne, ale istnieje więcej przyczyn problemów, jakie codziennie przytrafiają się kierowcom i ich pasażerom.

Obok wspomnianych już awarii auta czy niemożności jego otwarcia istnieje cały szereg innych sytuacji, które niestety mogą się wydarzyć na drodze. Oto przykłady kilku z nich.

 • Pusty bak - z powodu roztargnienia kierowcy bądź wycieku paliwa,
 • problemy zdrowotne kierowcy, które uniemożliwiają mu dalsze kierowanie pojazdem, np. skręcona kostka, zawroty głowy, gorączka,
 • kradzież - zarówno dokumentów, wyposażenia, części samochodu, jak i auta,
 • kolizja ze zwierzęciem na drodze sąsiadującej z lasem.

W zależności od wybranego ubezpieczenia assistance ubezpieczyciel udzieli nam stosownej pomocy zarówno na miejscu zdarzenia, jak i poza nim. W skład wielu pakietów wchodzi chociażby:

 • odholowanie samochodu,
 • zorganizowanie auta zastępczego,
 • pokrycie kosztów hospitalizacji,
 • zorganizowanie noclegu dla kierowcy i pasażerów
 • pomoc prawna,
 • pomoc tłumacza za granicą.

Jak wybrać ubezpieczenie assistance?

Z jednej strony – lepiej wybrać szerszy zakres ubezpieczenia assistance niż węższy. Z drugiej – dmuchanie na zimne słono kosztuje, unikaj więc przepłacania za usługi, które nie są Ci potrzebne.
Jeśli poruszasz się autem wyłącznie w Polsce, zapłać za pakiet podstawowy i ubezpiecz się od kradzieży czy awarii. Bezsensowne jest wykupywanie takich opcji dodatkowych, jak hospitalizacja i holowanie za granicą czy usługi tłumacza.

Różnice w assistance konkurencji

Różnice w wariantach assistance są przepastne – nie tylko pomiędzy towarzystwami ubezpieczeniowymi, ale i w pakietach podstawowych i rozszerzonych w jednym TU. Przed zakupieniem ubezpieczenia assistance zapoznaj się dokładnie z ofertami. Dla ułatwienia możesz skorzystać również z dostępnych online porównywarek ubezpieczeń.

Samochód zastępczy w assistance

W Generali otrzymamy go nawet na 10 dni, w Proama na tydzień, natomiast w Link4 (dzięki pakietowi Auto Assistance Komfort) na 10 dni w razie wypadku lub kradzieży, ale tylko na 5 dni, jeśli auto uległo awarii.

Ubezpieczenie assistance w PZU

Pakiet Super w PZU zapewnia m.in. transport medyczny, samochód zastępczy i opiekę nad dziećmi, ale limit holowania wynosi do 150 km. Holowanie do 1200 km lub holowanie bez limitu to opcje dodatkowe, oczywiście… dodatkowo płatne.

Ubezpieczenie assistance w Compensie

Compensa oferuje aż 5 wariantów assistance, które znacząco się od siebie różnią. W najbardziej rozbudowanym pakiecie AssistanceLux samochód jest holowany do miejsca wskazanego przez ubezpieczonego (bez limitu w Polsce i do 1100 km za granicą), w najniższym pakiecie Assistance Baza – do najbliższego warsztatu. Inny przykład: pojazd zastępczy – brak w pakiecie podstawowym, a w najwyższym jest wypożyczany na maksymalnie 10 dni w przypadku awarii lub wypadku i aż do 21 dni, jeśli auto zostało skradzione.

Kiedy urlop za granicą stałby się pasmem nieszczęść… Gdzie i jak przyda Ci się ubezpieczenie samochodu za granicą?

Wymarzyłeś sobie wakacyjny urlop na gorącym, chorwackim wybrzeżu. Hotel zarezerwowany, rodzina czeka w aucie, a Ty upychasz ostatnią torbę w bagażniku. Z satysfakcją przekręcasz kluczyk w stacyjce i ruszasz. Mija kilka godzin, jesteście już w innym kraju… i samochód postanawia zostać w nim na dłużej, odmawiając jazdy. Mamy nadzieję, że nie zapomniałeś o ubezpieczeniu samochodu za granicą.

Polskie ubezpieczenie OC jest ważne we wszystkich krajach Unii Europejskiej, jednak wyjazd za granicę wiąże się z dodatkowym ryzykiem. Długa podróż, nowa trasa i nieprzewidziane okoliczności mogą zmienić rodzinny wypoczynek w pasmo nieszczęść. Aby zapewnić sobie maksymalny spokój i bezpieczeństwo, warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie assistance za granicę.

Ubezpieczenie samochodu za granicą – assistance krótkoterminowe

Standardowy okres ubezpieczenia samochodu trwa 12 miesięcy – jest tak w przypadku OC i AC. Jednak urlop na chorwackim wybrzeżu potrwa zapewne od 7 do 14 dni. Nikt nie wykupi ubezpieczenia na rok, aby korzystać z niego przez 2 tygodnie. Z tego powodu ubezpieczyciele mają w swojej ofercie rozszerzoną ochronę na czas wakacji – assistance krótkoterminowe.

To idealne rozwiązanie dla osób, które planują pojechać autem za granicę. Dodatkową ochronę można wykupić tylko na okres wyjazdu – są to zazwyczaj 2 tygodnie. Wtedy w trakcie niespodziewanej sytuacji na drodze otrzymasz pomoc od swojego ubezpieczyciela.

W jakich sytuacjach w trasie uratuje Cię ubezpieczenie samochodu za granicą?

Lista zdarzeń, w jakich ubezpieczenie assistance okaże się pomocne, zależy od jego ceny. Im więcej zapłacisz – tym na więcej możesz liczyć. Wystarczy proste porównanie warunków holowania samochodu. W tanim assistance maksymalny zasięg holowania jest ograniczony nawet do kilkudziesięciu kilometrów, w najdroższym – holowanie jest bez limitu.

Drobna usterka samochodu

Wizja chorwackich plaż może być niezwykle kusząca. Jeżeli wyjeżdżając, np. z czeskiej stacji benzynowej, w pogoni za złotym piaskiem uszkodziłeś boczne lusterko lub spowodowałeś inną drobną usterkę – możesz liczyć na natychmiastową pomoc. W ramach ubezpieczenia assistance szkoda zostanie naprawiona na miejscu lub w najbliższym serwisie. Sprawne działanie ubezpieczycieli w takich sytuacjach to standard.

Bariera językowa

Miałeś pecha – lusterko uszkodziłeś późnym wieczorem, a serwis samochodowy jest już zamknięty. Szkodę naprawią rano. Dzieci są zmęczone i zaczynają narzekać, a Twojej żonie kończy się cierpliwość.

Język czeski nie jest Twoją mocną stroną – nie wiesz gdzie i jak znaleźć hotel. Telefon do Twojego ubezpieczyciela rozwiąże ten problem. Wiele ubezpieczeń samochodu za granicą oferuje telefoniczną pomoc tłumacza. Pomoże Ci on zarezerwować hotel, a koszty nieprzewidzianego noclegu pokryje towarzystwo ubezpieczeniowe.

Pusty bak

Następnego dnia rano otrzymujesz auto z powrotem. Wyspany i w świetnym nastroju wyruszasz w trasę. W Czechach nie spotyka Cię już więcej przygód. Problemy zaczynają się zaraz za stolicą Austrii.

Samochód zaczyna zwalniać, a Ty orientujesz się, że dodatkowy kanister z benzyną został pod czeskim hotelem. Najbliższa stacja benzynowa będzie za 40 km, a to dla Twojego auta zdecydowanie za daleko.

W tej sytuacji dzięki ubezpieczeniu samochodu za granicą również zapewnisz sobie wsparcie ubezpieczyciela. Dowiezie Ci paliwo w wyznaczone miejsce, abyś mógł sprawnie i bez przeszkód ruszyć w kierunku Słowenii.

Uszkodzenie samochodu wskutek kolizji

Niektórzy mówią, że najtrudniejsza jest ostatnia prosta. Gdy na horyzoncie widzisz już chorwacką granicę, nieostrożny kierowca innego auta zaczyna Cię nieumiejętnie wyprzedzać. Dochodzi do kolizji, a Ty ponownie musisz skorzystać z pomocy w ramach assistance, aby dotrzeć na chorwacką plażę.

Jeżeli Twoje auto jest poważnie uszkodzone i niezdolne do dalszej jazdy, otrzymasz samochód zastępczy. Zniszczony pojazd zostanie odholowany na koszt ubezpieczyciela. Każdy ustala własne limity kilometrów w ramach pakietu assistance – ich wielkość zależy od ceny ubezpieczenia.

Podsumowanie

 • Assistance to dobrowolne ubezpieczenie, które ma na celu zapewnienie ubezpieczonemu pomocy w zakresie zarówno technicznym i medycznym, jak również informacyjnym oraz prawnym.
 • Podstawowe ubezpieczenie Assistance obejmuje zazwyczaj wyłącznie zdarzenia wynikające z kolizji, rozszerzone - m.in. sytuacje związane z kradzieżą, awarią czy złym stanem zdrowia kierowcy, który uniemożliwia mu dalsze prowadzenie pojazdu.
 • W skład pakietów assistance wchodzić może m.in. odholowanie auta, zorganizowanie samochodu zastępczego, hospitalizacja, organizacja noclegu, a także pomoc prawna czy usługa tłumacza.
 • Różnice w opcjach assistance są znaczące zarówno między konkurencyjnymi firmami, jak i wariantami jednej firmy.
 • Przed wybraniem pakietu Assistance uważnie przeczytaj OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia) i sprawdź wyłączenia odpowiedzialności, czyli sytuacje, w których ubezpieczyciel powie, że nie wypłaci odszkodowania.
 • Assistance krótkoterminowe to dodatkowe ubezpieczenie zakupywane zwykle na czas wyjazdu za granicę.
 • Assistance jest przydatne w sytuacjach, gdy Twój samochód zawiedzie na drodze: od drobnych usterek po holowanie pojazdu.
 • Ceny i zakres Assistance sprawdzisz w porównywarce ubezpieczeń.