Różnice w ubezpieczeniach KL i NNW

Ubezpieczenie KL (kosztów leczenia) czy NNW? Sprawdź listę różnic i wybierz rozsądnie

 • 21 listopada 2018

Ubezpieczenie kosztów leczenia (KL) oraz ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) – czym są i czym się od siebie różnią? Na co zwrócić uwagę przy ich zakupie? I czy w ogóle warto? O tym wszystkim przeczytasz w tym poradniku.

Ubezpieczenie KL - co to jest?

Jeśli planujesz wyjazd zagraniczny, warto zainteresować się ubezpieczeniem KL. Koszty leczenia za granicą mogą okazać się naprawdę wysokie, a ta polisa gwarantuje ich zwrot do określonej sumy. Ubezpieczenie KL może obejmować np.:

 • wizyty lekarskie (domowe i w gabinetach),
 • zabiegi, operacje,
 • badania medyczne,
 • transport (również do kraju),
 • zakup leków i akcesoriów medycznych,
 • organizację pobytu dla osób towarzyszących osobie ubezpieczonej,
 • opiekę nad dziećmi towarzyszącymi osobie ubezpieczonej,
 • pomoc tłumacza.

Usługi związane z ubezpieczeniem KL mogą różnić się w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego. Ich dokładny zakres znajdziesz w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) – koniecznie dokładnie się z nim zapoznaj.

Pamiętaj, że aby otrzymać zwrot kosztów leczenia, będziesz musiał udokumentować ich poniesienie. Zwróć także szczególną uwagę na wyłączenia odpowiedzialności, czyli sytuacje, w których ubezpieczyciel nie pokryje kosztów Twojego leczenia.

Ubezpieczenie NNW - czy warto je mieć?

Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków to ubezpieczenie uzupełniające, które może wiązać się m.in. z wyjazdem turystycznym czy korzystaniem z pojazdu mechanicznego.

NNW to ochrona przed zdarzeniami, które mogą spowodować uszkodzenie ciała, rozstrój zdrowia, trwały uszczerbek na zdrowiu oraz śmierć ubezpieczonego. Zakres tej ochrony jest bardzo elastyczny i uzależniony od umowy, jaką zawierasz z danym TU. Dokładne informacje o nim znajdziesz w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

W OWU znajdują się również wyłączenia odpowiedzialności. Ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania m.in. w przypadku celowych i umyślnych działań, popełnienia samobójstwa (bądź próby jego popełnienia), udziału w bójce czy kierowania pojazdem pod wpływem alkoholu lub bez uprawnień.

Wysokość odszkodowania, jaką uzyskasz z NNW, uzależniona jest od sumy ubezpieczenia oraz uszczerbku na zdrowiu, jakiego doznałeś na skutek nieszczęśliwego wypadku. Uszczerbek ten określany jest procentowo przez lekarza wyznaczonego przez TU, w którym wykupiłeś polisę.

Im wyższa suma ubezpieczenia NNW, tym wyższe otrzymasz odszkodowanie.

Ubezpieczenie NNW często oferowane jest w pakiecie z ubezpieczeniem OC, o którym przeczytasz więcej w tym artykule. Pokrywa wówczas uszczerbek na zdrowiu spowodowany nie tylko podczas prowadzenia auta, ale również np. przy wsiadaniu i wysiadaniu z niego, podczas jego naprawy na trasie czy rozładowywania przyczepy. 

Ochroną ubezpieczeniową objęty jest nie tylko kierowca, ale także pasażerowie, których liczba widnieje w polisie.

Nieszczęśliwe wypadki niestety się zdarzają – ubezpieczając się od nich, zapewniasz sobie większy spokój. Sumę ubezpieczenia i jego zakres ustalasz sam. Możesz wykupić dowolną liczbę polis i w razie nieszczęśliwego wypadku otrzymać pieniądze z kilku TU. Czy warto wykupić NNW? Jak najbardziej!

Więcej przeczytasz również w poradniku “6 sytuacji, które obejmuje ochroną ubezpieczenie NNW”.

Ubezpieczenie KL a NNW - podobieństwa i różnice

Ubezpieczenie kosztów leczenia dotyczy wyjazdów zagranicznych.

NNW działa w kraju, jak i poza jego granicami, jednak dotyczy nieszczęśliwych wypadków, nie zaś kosztów leczenia czy pobytu w szpitalu za granicą. Na terytorium RP koszty te mogą zostać pokryte przez ubezpieczyciela (w przypadku pakietów rozszerzonych).

Ubezpieczenie KL jest najistotniejszym elementem polisy turystycznej. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) nie zawsze jest wystarczającym zabezpieczeniem, dlatego wybierając się w podróż na własną rękę, pomyśl o wykupieniu ubezpieczenia KL.

Podsumowanie

 • Ubezpieczenie KL pokrywa koszty leczenia za granicą (do określonej sumy).
 • Zakres ubezpieczenia KL może być różny w zależności od TU, w którym wykupisz polisę.
 • Aby otrzymać zwrot kosztów leczenia, koniecznie musisz je udokumentować.
 • NNW to ochrona przed zdarzeniami, które mogą spowodować uszkodzenie ciała, rozstrój zdrowia, a także śmierć w wyniku nieszczęśliwego wypadku.
 • Zakres ochrony NNW jest bardzo elastyczny i określony w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.
 • Możesz wykupić dowolną ilość polis NNW i otrzymać odszkodowanie z każdej z nich.

Podobne wpisy

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *