Ubezpieczenie samochodu bez prawa jazdy

Ubezpieczenie samochodu bez prawa jazdy – czy to możliwe? Czy się opłaca?

  • 23 listopada 2018

Jesteś w trakcie kursu na prawo jazdy, ale chciałbyś już mieć auto? Albo dostałeś pojazd w prezencie, darowiźnie lub spadku i zastanawiasz się, czy możesz zostać jego prawnym właścicielem, skoro nie możesz nim kierować? Prawo nie zabrania wpisania jako właściciela pojazdu osoby, która nie ma uprawnień do jego kierowania, ani nabycia przez taką osobę OC. Trzeba jednak zastanowić się, czy to się opłaca, bo ubezpieczenie samochodu bez prawa jazdy może być kosztowne.

Czy można ubezpieczyć samochód bez prawa jazdy?

Nie ma żadnych prawnych i formalnych przeciwskazań do tego byś kupił auto, został jego właścicielem i wykupił ubezpieczenie OC, nawet jeśli nie masz prawa jazdy. Oczywiście nie możesz takim pojazdem kierować, ale mogą to robić inne osoby do czasu, kiedy uzyskasz uprawnienia. Po zarejestrowaniu samochodu musisz go ubezpieczyć – nawet jeśli auto miałoby nie wyjeżdżać z garażu przez kilka miesięcy.

Jak kupić ubezpieczenie bez prawa jazdy?

Jeśli kupujesz ubezpieczenie samochodu przed prawem jazdy, o którego uzyskanie dopiero się starasz, to musisz wskazać kierowcę głównego. Będzie to osoba korzystająca z auta w czasie, w którym nie masz jeszcze takiej możliwości przez brak uprawnień. To jedyny wymóg przy zakupie polisy OC przez osobę bez prawa jazdy. Warto wybrać na głównego kierowcę osobę doświadczoną i dobrze kierującą pojazdem, aby nie doszło do żadnych wypadków i stłuczek, przez które cena kolejnego ubezpieczenia wzrośnie.

Czy właścicielowi auta bez prawa jazdy przysługują zniżki na OC?

Z pewnością nasunęło ci się już istotne pytanie – kto w takim układzie dostaje zniżki za bezszkodową jazdę? Główny kierowca wpisany w polisie czy właściciel auta, który nie ma prawa jazdy i nie prowadzi pojazdu?

Zniżki OC zawsze są przypisane do pojazdu i właściciela, nie kierowcy. Główny kierowca nie będzie kolekcjonował zniżek za bezszkodową jazdę autem zarejestrowanym na osobę bez prawa jazdy. To właśnie właściciel będzie sobie wyrabiał historię OC, zanim jeszcze zacznie prowadzić.

To zatem korzystna opcja dla właściciela pojazdu. Co więcej – jeśli kierowca ma już zniżki, to osoba bez prawa jazdy będzie mogła z nich skorzystać.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC dla osoby bez prawa jazdy?

Zakupienie OC przez osobę bez prawa jazdy będzie dość kosztowne. Na cenę polisy OC wpływają w bardzo dużej mierze wiek właściciela auta oraz jego doświadczenie w kierowaniu pojazdem. Osoby przed wyrobieniem prawa jazdy zazwyczaj są dość młode, a doświadczenie… mają żadne. Dlatego cena zakupu ubezpieczenia auta bez prawa jazdy będzie dość wysoka, chyba że wybierzesz na głównego kierowcę osobę ze zniżkami.

Czy cena ubezpieczenia OC jest niższa po zrobieniu prawa jazdy?

Gdy po uzyskaniu prawa jazdy będziesz chciał wykupić OC już tylko na siebie, bez wskazania głównego kierowcy w dokumencie, to zachowasz wszystkie zniżki wypracowane w czasie, gdy pojazdem kierowała inna osoba. Z drugiej strony – ze względu na wiek i brak historii kierowania pojazdem ubezpieczyciel może naliczyć zwyżki. W ogólnym rozrachunku wypracowane zniżki powinny jednak obniżyć cenę OC.

A co ze współwłaścicielem samochodu osoby, która nie ma prawa jazdy?

Gdy po uzyskaniu prawa jazdy będziesz chciał wykupić OC już tylko na siebie, bez wskazania głównego kierowcy w dokumencie, to zachowasz wszystkie zniżki wypracowane w czasie, gdy pojazdem kierowała inna osoba. Z drugiej strony – ze względu na wiek i brak historii kierowania pojazdem ubezpieczyciel może naliczyć zwyżki. W ogólnym rozrachunku wypracowane zniżki powinny jednak obniżyć cenę OC.

Przeczytaj również: Jak zaoszczędzić na zakupie pakietu OC + AC?

Podsumowanie

  • OC możesz wykupić bez posiadania prawa jazdy.
  • Konieczne jest wpisanie osoby z prawem jazdy jako głównego kierowcy.
  • Najlepiej wybrać osobę z doświadczeniem i zniżkami za bezszkodową jazdę na głównego kierowcę.
  • Zniżki głównego kierowcy i doświadczenie w kierowaniu pojazdem będą się liczyć przy cenie OC.
  • Na cenę polisy wpływ ma też wiek właściciela pojazdu i jego brak doświadczenia.
  • Główny kierowca nie kolekcjonuje zniżek, są one zapisane na koncie właściciela pojazdu, mimo iż nie ma on prawa jazdy.
  • Warto uczynić głównego kierowcę współwłaścicielem pojazdu, aby oboje właściciele mogli zbierać zniżki i ponosić równą odpowiedzialność za szkody.

Podobne wpisy

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *