Zniżki i zwyżki ubezpieczenia samochodu

Zwyżka kontra zniżka – dlaczego ryzykanci płacą więcej i jak sprytnie zapłacić mniej za ubezpieczenie samochodu?

  • 13 listopada 2018

Kojarzysz historię, w której na jednym ramieniu bohatera siedzi rogacz namawiający do złych decyzji, a na drugim – cherubin usiłujący przekonać postać do dobrych uczynków? Jeśli bohater byłby kierowcą, z jednej strony słyszałby „rozpędź się, przejedziesz przed czerwonym szybko jak w Batmobilu”, a z drugiej „zwolnij, zdążysz, odpuść sobie stłuczkę z tamtym BMW”. Czarny charakter szeptałby „kup to pierwsze OC i z głowy”, a dobry pomagier – „jak chcesz mieć setki złotych w kieszeni, to przeczytaj ten poradnik”.

Co to jest zniżka w ubezpieczeniu samochodu?

Zniżka w ubezpieczeniach samochodowych to kwota, jaką firma ubezpieczeniowa odejmuje od ceny ubezpieczenia.

Co to jest zwyżka w ubezpieczeniu samochodu?

Zwyżka na OC, autocasco czy assistance to kwota, którą firma ubezpieczeniowa dodaje do ceny ubezpieczenia.

O ile zniżkę kojarzymy z wynagradzaniem kierowcy za pozytywne zachowanie, o tyle zwyżka jest pojmowana jako synonim kary za zachowanie kierowcy.

Czy słusznie?

Tak, jeżeli kierowca powoduje wypadki. Płaci za ubezpieczenie więcej, bo firma ubezpieczeniowa często wypłaca pieniądze poszkodowanym, a samochód ubezpieczonego jest stałym klientem warsztatu samochodowego. Utrzymanie takiego klienta po prostu dużo kosztuje.

Nie, zwyżki bowiem są przyznawane także za wiek kierowcy czy małe doświadczenie za kółkiem. 22-letni kierowca, który ma prawo jazdy 7 miesięcy, może być ostrożniejszy niż 43-latek na drodze, ale z racji wieku i krótkiego stażu jako kierowca zapłaci więcej.

Jakie są największe zniżki na ubezpieczenie samochodu?

Największy rabat na ubezpieczenie OC możesz dostać, jeśli:

  • kupujesz ubezpieczenie online, korzystając z kalkulatora firmy ubezpieczeniowej lub porównywarki,
  • masz Kartę Dużej Rodziny,
  • jesteś bezszkodowym kierowcą.

Wśród innych sposobów na zniżkę na ubezpieczenie auta wymienia się zakup:

  • OC w promocyjnym pakiecie z AC,
  • OC w korzystnym zestawie z ubezpieczeniem mieszkania (dostaniesz 10% zniżki na ubezpieczenie samochodu, jeśli masz już ubezpieczenie mieszkania lub domu w PZU),
  • OC dla dwóch pojazdów tego samego właściciela w jednej firmie ubezpieczeniowej,
  • pakietu dealerskiego (dostępny dla samochodu z salonu),
  • samochodu z aktualnym ubezpieczeniem OC (firma ubezpieczeniowa może pominąć liczenie na nowo stawki),
  • OC na samochód, którego współwłaścicielem jest doświadczony i bezszkodowy kierowca.

70% tańsze ubezpieczenie OC dla jeżdżących ostrożnie

Wyobrażasz sobie zapłacić za ubezpieczenie zaledwie ¼ kwoty, jaką płaci przeciętny kierowca, któremu corocznie zdarza się jakaś kolizja lub wypadek? Wystarczy unikać powodowania szkód przez 6 lat, aby dostać 70% zniżki na OC w Proamie. 4 lata bezszkodowości wystarczą do zakupu AC tańszego o 70%.

Zniżka za zakup OC i AC przez Internet

Od 5 do 15% rabatu otrzymują kierowcy kupujący ubezpieczenia samochodu online. Nawet do 20% oferuje AXA – aczkolwiek wyłącznie dla nowych klientów. 7% zniżki oferuje Link4, a 5% Generali, jeśli wykupisz u nich OC 360°, które działa jak połączenie OC z ograniczonym AC.

Karta Dużej Rodziny daje zniżkę na ubezpieczenia do 50%!

Z Kartą Dużej Rodziny nie tylko zatankujesz taniej na stacjach Lotos i Shell, ale także kupisz tańsze ubezpieczenie samochodu. 5% mniej za pakiet OC + AC wydaje się być skromną promocją, ale 50% rabatu na NNW dla całej rodziny w samochodzie brzmi obiecująco.

Przeczytaj również: Jak złapać najwięcej zniżek na ubezpieczenie samochodu?

Jakie są programy rabatowe firm ubezpieczeniowych?

Standardowe zniżki za jazdę bez szkód czy zakup OC online to dopiero początek. Firmy ubezpieczeniowe kuszą klientów różnymi rabatami w programach lojalnościowych. Możesz dostać rabat nie tylko na ubezpieczenie, ale też na tankowanie, usługę myjni samochodowej, serwis ogumienia czy zakup bagażnika na rower na dach samochodu.

Co dostaniesz za darmo w PZU?

Zieloną Kartę – przyda Ci się, jeżeli wybierzesz się do kraju, w którym musisz mieć to potwierdzenie ubezpieczenia OC. Niektórzy ubezpieczyciele za wydanie Zielonej Karty żądają co najmniej kilkudziesięciu, a nawet kilkuset złotych. W PZU masz ją w cenie OC.

Zniżki na OC i AC w AXA

Rozmawiasz ze znajomymi o OC samochodu? To bynajmniej nie słaby żart, bo w AXA trwa promocja „Rozdawaj Zniżki Znajomym”. Wystarczy podać nr polisy znajomego, aby dostać rabat. Jego wysokość jest zależna od rodzaju ubezpieczenia znajomego. AXA daje też od 15 do 20% zniżki na ubezpieczenie nieruchomości lub komunikacyjne – w zależności od tego, które kupujesz pierwsze. 5% rabatu przysługuje zaś za ubezpieczenie kolejnego auta.

Zniżki na OC i AC w Link4

W ciągu miesiąca przejeżdżasz co najmniej 200 km? Chcesz mieć profesjonalną nawigację samochodową? Przed zmianą ubezpieczyciela sprawdź promocję „Kasa wraca” na OC w Link4. Po pierwsze – dostajesz na czas trwania umowy licencję na nawigację. Po drugie – włączona aplikacja monitoruje Twój styl jazdy. Analizuje potem Link4, aby wypłacić premię bezpiecznym kierowcom. W skali roku możesz dostać zwrot do 30% wysokości składki na OC!

Zniżki na ubezpieczenie samochodu w programie lojalnościowym Generali

Generali oferuje klientom zniżki u swoich partnerów. Możesz pozyskać rabaty na codzienne korzystanie z auta (tankowanie i mycie samochodu), wizytę w warsztacie (przegląd, naprawy mechaniczne) czy zakup przyczepy lub bagażnika samochodowego.

Masz prawo jazdy dłużej niż 10 lat? Generali nagradza kierowców z wieloletnim doświadczeniem atrakcyjnym systemem zniżek. Kupujesz OC po raz pierwszy? Masz dość słuchania o zwyżkach dla młodych? W Generali dostaniesz 20% zniżki na pocieszenie. Także na zakup pierwszego autocasco.

Podobne wpisy

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *